image

Už po dvadsiatyšiesty krát Bratislava tradične ožije fotografiou počas celého novembra. Tento ročník sa sústredí na dve protikladné línie súčasnej fotografie za posledných 30 rokov, neokonceptuálny prúd a naratívny prúd vo fotografii. Zvláštnu skupinu výstav budú tvoriť expozície, ktoré budú sprevádzať vydanie posledného dielu knihy Dejiny európskej fotografie 20.storočia. Kniha je najrozsiahlejším výskumným a publikačným počinom organizátorov festivalu a vzniká v spolupráci s ďalšími odborníkmi na fotografiu z 36 krajín Európy v anglickom jazyku. V roku 2011 vydavateľstvo FOTOFO uviedlo 1.diel encyklopédie - Dejiny európskej fotografie 1900-1938 a v roku 2014 2.diel knihy - Dejiny európskej fotografie 1939-1969. Krst tretieho a zároveň posledného dielu mapuje históriu fotografie od roku 1970 – 2000 nielen vo ‘’fotografických západných veľmociach,’’ ale zameriava sa aj na krajiny strednej a východnej Európy, od Albánska až po Ukrajinu, čím sa stáva prvou a zároveň jedinou publikáciou svojho druhu na svete. Krst tretieho dielu knihy sa slávnostne uskutoční v Albertine vo Viedni a v Slovenskej národnej galérií v Bratislave za účastí všetkých európskych autorov.

Po ročnej prestávke opäť otvoria tri dôležité výstavy v Kunsthalle. Medzi špičku tohtoročného festvialu bude nepochybne patriť súčasný španielsky fotograf Chema Madoz, ktorý sa vo svete preslávil najmä svojimi čienobielymi surreálnymi fotografiami predmetov, ktoré vytvoril s veľkou dávkou dôvtipu. Zo Srbska predstavíme súkromné fotografie komunistického politika Josipha Brosa Tita. Na kolektívnej výstave z archívu Farm Security Administration: FSA (Poľnohospodárska zabezpečovacia správa) si môžete pozrieť desiatky významných fotografov dokumentujúcich život na americkom videku a v meste po hospodárskej kríze v rokoch 1935 až 1942. Fotografi zachytili portréty ľudí, a ich ťažké životné podmienky, problémy s bývaním a migráciou za prácou. K najznámejším patria Carl Mydans, Walker Evans, Marion Post Wilcottová a Dorothea Langeová, ktorej snímok Migrujúca matka z roku 1936 sa stal oficiálnou ikonou projektu. V Stredoeurópskom dome fotografie otvoríme výstavu francúzskej fotografky Tatiany Lecomte, ktorá získala cenu Európskeho mesiaca fotografie, ktorá sa udeľuje každé dva roky a odovzdáva sa v Luxemburgu. Diela mexickej fotografky Flor Garduňo si môžete pozrieť na druhom poschodí. Zo svetovej fotografie otvoríme už po druhýkrát otvoríme výstavu z najobsiahlejšej medzinárodnej fotografickej súťaže Sony World Photo Awards 2016 vo výstavnom priestore Galéria Eurovea Expo. Každoročne prezentuje najlepšie fotografické talenty a odmení profesionálov, amatérov, fotografujúcu mládež a študentov z celého sveta v rôznych fotografických žánroch.

Od roku 2004 je Mesiac fotografie v Bratislave súčasťou Európskeho mesiaca fotografie ako spoločné združenie festivalov v Aténach, Budapešti, Paríži, Luxemburgu, Ľublane a Viedni. Vzájomná spolupráca kurátorov so zastúpením z každého mesta prináša stratégiu spoločných výstav. Tento rok partneri pripravili projekt Looking into Clouds, na ktorom vystavuje viac ako 50 európskych fotografov.

 

 

Organizátor festivalu je FOTOFO / Stredoeurópsky dom fotografie

imageFOTOFO pôsobí od roku 1997 v oblasti fotografie a prezentuje kvalitnú fotografickú tvorbu nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia.
Hlavným projektom občiankeho združenia FOTOFO je Stredoeurópsky dom fotografie, ktorý patrí medzi najaktívnejšie kultúrne inštitúcie v oblasti fotografie nielen v našom hlavnom meste, ale aj na Slovensku.  

Nasledovnými  aktivitami vytvárame unikátny multikultúrny priestor:

  • Výstavná činnosť– spravujeme 2 galérie a organizujeme 24 výstav ročne
  • Publikačná činnosť – vydávanie kníh o slovenskej fotografii - monografie,  náučná fotografická literatúra (Dejiny európskej fotografie), Fotonoviny
  • Knižnica – najväčšia verejne prístupná knižnica zameraná na fotografiu, obsahuje viac ako  2 500 knižničných jednotiek
  • Edukatívna činnosť – celoročne realizovaná prostredníctvom workshopov pre dospelých a deti pod vedením profesionálnych lektorov, počas letných mesiacov otvárame detské fotografické tábory
  • Zbierkotvorná činnosť – budovanie reprezentatívnej zbierky slovenskej fotografie od jej vzniku až po súčasnosť
  • Mesiac fotografie – medzinárodný fotografický festival určený pre verejnosť

Okrem hlavných aktivít organizujeme v galerijných priestoroch aj sprievodné podujatia – divadlá, literárne diskusie, premietanie fimov a fototribúny.

FOTOFO je zakladateľom ocenenia „Osobnosť fotografie“ a taktiež ocenenia „Fotograf roka.“

 

Mesiac fotografie 2014 / Mesiac fotografie 2013 / Mesiac fotografie 2012


Všetky plagáty festivalu Mesiac fotografie z minulých ročníkov